Скоро відбудеться фінал Другого всеукраїнського театрального фестивалю-премії ГРА

0
617


24-30 листопада в столиці відбудеться фінал Другого всеукраїнського театрального фестивалю-премії ГРА. Протягом останнього тижня листопада у Києві на різних театральних майданчиках будуть показані 12 кращих вистав 2018 року.
Саме з цієї дюжини міжнародне журі визначить переможців в 6 загальних та 6 індивідуальних номінаціях. Хто саме і за що отримає український театральний Оскар, стане відомо під час Церемонії нагородження 30 листопада в Національному театрі ім. Івана Франка.

«ГРА» («GRA» («Great Real Art»)) була заснована Національною спілкою театральних діячів України минулоріч. Проект реалізовується за підтримки Міністерства культури України та Департаменту культури КМДА. Фестиваль-премія має встановлені етапи і правила.
Фестиваль ГРА щодня набирає більшої популярності, всім цікаво чому так, яким чином театри стали більш відвідувані та цікаві для людей ніж кілька років тому.

Анна Липківська, кандидат мистецтвознавства, професор КМАЕЦМ, голова Експертної ради Всеукраїнського театрального фестивалю-премії ГРА-GRA

“Театральне мистецтво в Україні наразі значно більш запитуване, ніж 10-15 років тому. Частково – через те, що публіка у непевні часи активніше шукає опори, прихистку, розради, частково – бо сам театр (принаймні, у передових своїх проявах) став чутливіший до суспільства, його прагнень, проблем, травм”, – коментує Анна Липківська.
“Зараз в Україні – театральний бум, самоорганізується театральний туризм різними містами. Мене це дуже тішить. Не дарма над цим працюємо”, – коментує театральний критик Олег Вергеліс.
«GRA» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Друга ГРА стартувала на початку поточного року і зібрала до розгляду прем’єри, що вийшли у період з 1 січня по 31 грудня 2018 р. Заявки надходили з різних регіонів України від різних за формою власності і форматом роботи театральних колективів. 
Чому варто відвідати фінал всеукраїнського театрального фестивалю-премії ГРА?
“Треба відвідати підсумковий фестиваль «ГРИ» хоча б тому, що до Києва привезуть ті вистави, які б інакше тут не опинилися – приміром, не треба буде спеціально їхати до Одеси дивитися-слухати нашумілу постановку місцевої опери «Орфей та Еврідіка» Х.-В. Глюка, а до Львова – на два балети за І. Стравінським. Ну, і для справжнього театрала завжди цікаво перевірити себе й співставити власні думки з висновками закордонних фахівців (а журі на останньому етапі – винятково міжнародне, жодного представника України), які бачать та відстежують картину і тренди європейського театру в цілому”, – говорить кандидат мистецтвознавства Анна Липківська.
Олег Вергеліс, театральний критик, заслужений журналіст України, член експертної ради ГРИ

“Цей фест — здійснення мрії багатьох театралів України. Треба відвідати щоби переконатися, що Україна — це не театральна провінція, у нас є свої цікаві вистави і в регіонах, а не тільки в столиці” – повідомляє пан Олег Вергеліс.

Оскільки проект,  це не лише премія, а й фестиваль, глядачі теж можуть приєднатися до театральної події. Оцінити вистави з шорт-листа пропонується протягом останнього тижня листопада, придбавши квитки на бажані постановки. 
Фінальний етап стартує 24 листопада. О 16:00 в Київському театрі на Подолі відбудеться урочисте відкриття  фестивалю-премії. Оцінювати вистави-номінанти та визначати переможців буде міжнародне журі: журналіст, музикознавець і музикант Дітер Топп (голова журі, Кельн, Німеччина); історик, педагог та громадський діяч Адам Бала (Варшава, Польща); генеральна директорка Національного театру “Іон Дачіан” в Бухаресті Б’янка Іонеску-Балло (Румунія); драматург, публіцист, театральний критик Томас Ірмер (Берлін, Німеччина); театральна критикиня, перекладачка, драматургиня Жанна Лашкевич (Мінськ, Білорусь).

Цьогоріч лауреати будуть визначатися у шести загальних номінаціях: За найкращу драматичну виставу; …виставу для дітей; …музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу; …хореографічну/балетну/пластичну виставу; ….виставу камерної сцени (до 150 глядачів); ….пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних / мистецьких жанрів) та шести індивідуальних: За найкращу жіночу роль; …чоловічу роль; …режисерську роботу; …сценографію; …хореографію; …музичне рішення вистави. 
У підсумку найкращих гравців у ГРІ за театральний Оскар буде нагороджено Дипломом лауреата та грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проекту.
ШОРТ-ЛИСТ ІІ Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА»
Номінація «За найкращу драматичну виставу»:

 1. Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра,

ГО «Інститут дослідження театру «Шостий поверх» – «Погані дороги»;

 1. Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка – «Коріолан»;

Номінація «За найкращу виставу камерної сцени»: 

 1. Київський академічний театр на Печерську, ГО «АРС МАГНА» – «Бог різанини»;
 2. Київський академічний театр «Золоті ворота» – «Фрекен Юлія»;

Номінація «За найкращу виставу для дітей»:

 1. Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва – «Король Дроздобород»;
 2. Рівненський академічний обласний театр ляльок – «Пливе човен, казок повен».

Номінація «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу»:

 1. Київський національний академічний театр оперети – «Скрипаль на даху»;
 2. Одеський національний академічний театр опери та балету – «Орфей і Еврідіка».

Номінація «За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу»:

 1. Академічний театр «Київ Модерн-балет» – «Спляча красуня»;
 2. Львівський національний академічний театр опери та балету ім. С. Крушельницької – «Правда під маскою»: «Пульчинелла», «Весна священна»;

Номінація «За найкращу пошуково-експериментальну виставу»:

 1. Київський академічний театр на Печерську – «Світ у горіховій шкаралупі»;
 2. Одеський академічний обласний театр ляльок – «Баби Бабеля»;

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here