Кузьма “Скрябін”: “простий чувак”, який увійшов в історію української музики

0
975

Згадуємо яскраві факти з життя музиканта Кузьми “Скрябіна” в день його народження. Сьогодні, 17 серпня, Кузьмі “Скрябіну” могло б виповнитися 50 років. На честь його дня народження редакція tochka.net згадує яскраві факти з життя музиканта.
Кузьма “Скрябін”. Так склалося, що по роботі мені вдалося стикнутися з цим артистом – кілька разів брала у нього коментарі, відвідувала, а пізніше і висвітлювала концерти гурту “Скрябін”. У моїй пам’яті (впевнена, як і багатьох інших) Андрій Кузьменко залишився, насамперед, світлою і відкритою людиною, яка простягала руку допомоги.

2 лютого 2015 року всі новинні сайти і ранкові ефіри сколихнула страшна новина – в ДТП у віці 46 років загинув Кузьма “Скрябін”. Пам’ятаю, що мені по телефону повідомив про це редактор, а я кілька разів перепитувала, бо не могла повірити словам. Не хочеться цьому вірити і зараз…
Тим не менш, є вислів, що людина живе доти, доки про неї пам’ятають інші. У Кузьми залишилася ціла армія шанувальників: як серед звичайних людей, так і артистів. Багато музикантів кажуть, що філософія пісень “Скрябіна” прямим чином вплинула на їхню творчість і становленні особистості в цілому. Що ж, у цей день хочеться згадати найяскравіші життєві моменти Кузьми “Скрябіна”, його людські якості і внесок у розвиток української музики.
“Якщо у вас немає гармонії – то беріть гармонь і гармонуйте!!!”

Кузьма закінчив музичну школу по класу фортепіано. Першим поштовхом до меломанії була пісня The Beatles Lady Madonna, яку Андрій почув на збірнику зарубіжної естради в 1979 році, коли йому було 10 років:
“Я не знав, що її виконують Бітли, я прочитав назву на конверті значно пізніше. Мене здивувало інше: наскільки простою виявилася музика і наскільки сильно вона “вставляла”… Я зробив електрогітару з фанери, розмалював, як має бути, і почав лабати на ній… Зігравши цю мелодію на своєму піаніно, я відчув такий душевний підйом, що почав придумувати мелодії сам…”

Після повернення з армії, за наполяганням батьків, Андрій закінчив медичний інститут у Львові, проте стоматологія була йому нецікава, і він продовжував активно займатися музикою. Тоді він написав пісні: Lucky Now, Brother, “Так то вже є”. Більшість композицій писав англійською, а потім деякі з них перекладав українською.
Точкою відліку для групи “Скрябін” стало прийняте 29 червня 1989 року спільне рішення учасників групи записати композицію Feel the Pain і її україномовний варіант – “Чуєш Біль”. Перший склад майбутнього “Скрябіна” – Андрій “Кузьма” Кузьменко (вокал, тексти, музика), Ростислав “Рой” Домішевський (бас-гітара, тексти, музика), Сергій “Шура” Гера – нині музикант гурту “Друга ріка” (клавішні), Ігор Яцишин (ударні) і Олександр “Скряба” Скрябін (звукорежисура).

                                                           “Скрябін”

Назва групи не має нічого спільного з російським композитором і творцем світломузики Олександром Скрябіним. При обговоренні назви групи “Скряба” був відсутній, і хлопці взяли його прізвище жартома.
Перший кліп Андрія Кузьменка і його команди, показаний на українському телебаченні, був знятий на пісню Train і вийшов в 1995 році.

“Які ви жінки все-таки примітивні. Франція одна у вас у голові!”
У 1994 році Кузьма одружився на художниці Світлані – дівчині, яка вчилася з ним в паралельних класах, і колись захистила його бажання піти в музику перед його ж батьками. У вересні 1997 у пари народилася дочка, яку назвали Марією-Барбарою – на честь польської акторки Барбари Брильської, кумира дитинства Андрія Кузьменка (за його словами, дружина також дуже схожа на Брильську).

“Критика то ужасна штука. Критику можна слухати лише від тих людей, що досягли вищого рівня аніж ти. Люди, які не досяли навіть твого рівня, вони тобі завидують, а не критикують. То є нормальна природня реакція людини.”
Внесок у розвиток української музики Андрія Кузьменка та гурту “Скрябін” вагомий: 18 альбомів, 52 кліпи і безліч хітів. Для деяких артистів творчість Андрія Кузьменка служить джерелом натхнення. Наприклад, ще за життя Кузьми співак Іван Дорн зробив кавер на його пісню “Танець пінгвіна”, з яким кілька років тому виступив на міжнародному конкурсі молодих виконавців популярної музики “Нова хвиля”.

“Краще бути оптимістом, який нічого не знає, ніж загинатися і ростити собі горб від того, що навколо самi проблеми.”
За словами друзів і колег по цеху, Кузьма був життєрадісною та веселою людиною, а будь-яку плутанину міг перевести в жарт. Телеглядачі і учасники колись популярно телепроекту “Шанс”, ведучим якого протягом кількох років поспіль (починаючи з 2003 року) був Андрій, досі згадують прекрасне почуття гумору співака.
20 травня 2015 року відбувся концерт-триб’ют пам’яті Кузьми Скрябіна, який викликав досить багато суперечок і неоднозначних оцінок. Кажуть, що глядач голосує ногами, думаю, що переповнений столичний Палац спорту (на якому за життя Кузьма так і не виступив) став кращим підтвердженням того, що концерт варто було проводити. У залі було понад 10 тисяч шанувальників творчості музиканта.

Десятки артистів зібралися на одній сцені, щоб виконати пісні Кузьми. “Мовчати” у виконанні Святослава Вакарчука та Ірини Білик, пронизливе “Спи собі сама” від лідера “Бумбокс” Андрія Хливнюка, “Шампанські очі” у виконанні Дмитра Шурова, “Хлопці-олігархи” від Олі Полякової, “Старі фотографі” у прочитанні Наталії Могилевської. У цей вечір поруч з колегами Андрія Кузьменка була і його сім’я – батьки Ольга Михайлівна і Віктор Кузьмич, дружина Світлана і дочка Барбара, які не могли стримувати своїх емоцій.
Кузьма дякуємо тобі за величезний внесок в українську музику, за твої щирі пісні та твою простоту. Знай, що не одне покоління буде слухати пісні гурту “Скрябін”. Дякуємо, що залишив частинку себе в своїх піснях, в яких багато знаходять розраду, відповідь на питання, пораду. Андрію, спочивай в мирі, дякуємо тобі за все.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here