Заслужені і народні: що отримують від держави Козловський та Любода

0
1073

Ще 9 травня співак, заслужений артист України Віталій Козловський виступав у Москві. Великі міста України масово скасовують його концерти — хвиля протестів проти співака прокотилася, зокрема, Львовом, Києвом, Одесою. Також громадськість вимагає, щоб Президент позбавив Козловського почесного звання “Заслужений артист України”
Цікаво, а скільки в Україні “заслужених” і “народних”? І наскільки важливі ці звання для артистів? Отож традиція нагородження почесними званнями з’явилася ще на початку існування Радянського Союзу, у 1920-х роках. Зрозуміло, що з того часу багато людей в Україні удостоїлися почесних звань.
У відкритих джерелах є інформація про 600 осіб, які отримали такі звання. Це при тому, що в базі ще не зафіксовано останніх нагороджень. Ось у січні, з рук Президента, на одного народного артиста і дев’ять заслужених в Україні стало більше. А торік з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури, який відзначають 9 листопада, Петро Порошенко присвоїв одного “народного” та 32 “заслужених”! І, відверто кажучи, більшість прізвищ в Указі широкому загалу незнайомі. Невже ці сотні нагороджених здобули міжнародне визнання чи мали особливі заслуги в розвитку національної культурно-мистецької спадщини? Бо ж саме такі умови вказані у “Положенні про почесні звання України”.
То вони заслужили звання, чи, може, деякі й купили? Свого часу у ЗМІ фігурували ціни за звання: “заслужений” вартував 7 тисяч доларів, “народний” — всі 10 тисяч доларів. Мабуть, недаремно чимало експертів в один голос кажуть, що ці нагороди взагалі треба скасувати.
“Зазвичай за радянських часів такими відзнаками нагороджували тих артистів, які були лояльні до влади, — каже Сергій Грабовський, аналітик, публіцист, політолог. А от ті, які були налаштовані проти влади, хоч були талановиті, фактично не отримали таких нагород. У більшості країн, так званих сателітів Кремля, після падіння комуністичної влади ці звання поскасовували! У нас же вони не просто залишилися, а ще й вважаються престижними”. У Міністерстві культури пишаються такими відзнаками.
“Ці нагороди — невеликий комплімент від імені держави та Президента України, це відзнаки держави митцям, які творять культурну славу нашої країни, визнання досягнень та таланту кожного”, — сказав якось міністр Євген Нищук. До слова, сам — народний артист України.
Зазначимо, нагрудний знак “Народний артист України” виготовляють з позолоченого срібла, а “Заслужений артист України” — із срібла. Та які привілеї дають ці звання? У Законі України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” сказано, що особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР “заслужений”, призначається надбавка до пенсії у розмірі 20 – 25 відсотків, а за звання народного: 35 – 40% плюс солідна компенсація в оплаті комунальних послуг.
А ви кажете — скасувати! “Усіх персонажів на кшталт Козловського, Ані Лорак, Лободи слід негайно позбавити державних відзнак і звань. Хай здобувають їх у Росії. А взагалі такі позбавлення мали б бути першим етапом ліквідації цих нагород узагалі”, — вважає Сергій Грабовський.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here