У чому секрет музики та як вона діє на нас

0
549

Музика оточує нас всюди. Музичний супровід підсилює художню виразність фільмів і вистав. Рок-музиканти змушують нас ставати на ноги і танцювати, а батьки заколисують малюків тихими колисковими піснями. За останні кілька років українська музика набрала шалених обертів, про неї дізнались у всьому світі. Шанувальників нашої музики щодня стає більше так як і самих виконавців. Безліч нових співаків та гуртів показують свою творчість та вливаються у світ українського шоубізу.
Любов до музики має глибоке коріння: люди складають і слухають її з тих пір, як зародилася культура. Більше 30 тисяч років тому наші предки вже грали на кам’яних флейтах та кістяних арфах. Схоже, це захоплення має вроджену природу. Немовлята повертаються до джерела приємних звуків (консонанс) і відвертаються від неприємних (дисонансів). А коли ми відчуваємо надзвичайний трепет при фінальних звуках симфонії, в головному мозку активізуються ті ж центри задоволення, що і під час смачної трапези, занять сексом або прийому наркотиків.
Чому ж музика настільки значуща для людей і має над ними таку владу?
Остаточних відповідей у нейробіологів поки немає. Проте, в останні роки почали з’являтися деякі дані про те, де і яким чином відбувається переробка музичної інформації. Вивчення пацієнтів з черепно-мозковими травмами та дослідження здорових людей сучасними методами нейровізуалізації привели вчених до несподіваного висновку: в головному мозку людини немає спеціалізованого центру музики.
В її переробці беруть участь численні області, зосереджені по всьому мозку, в тому числі й ті, що зазвичай задіяні в інших формах пізнавальної діяльності. Розміри активних зон варіюють залежно від індивідуального досвіду і музичної підготовки людини. Наше вухо має найменшу кількість сенсорних клітин в порівнянні з іншими органами чуття: у внутрішньому вусі знаходиться всього 3,5 тисячі волоскових клітин, а в оці – 100 мільйонів фоторецепторів.
Але наші психічні реакції на музику відрізняються неймовірною пластичністю, тому що навіть короткочасне навчання здатне змінити характер переробки мозком “музичних входів”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here