У Стародавньому Китаї мандарини вважалися символом щастя, багатства і довголіття. Саме тому, китайці, вирушаючи в гості, брали в подарунок господарям кілька плодів, показуючи тим самим, що вони бажають їм всіх благ. А господарі, в свою чергу, також дарували мандарини гостям перед відходом. Є припущення, що сама назва «мандарин», в перекладі з китайської мови, означає «багатий».
У китайській філософії число 8 є священним і означає «благополуччя». Вважається, якщо на тарілку покласти 8 мандаринів у вигляді кола, то благополуччя буде нескінченним.
Саме Китай є батьківщиною мандаринів. Поступово, їх почали вирощувати і в інших країнах Азії (Індії, Японії). А в XIX столітті мандарини дісталися до Європи та Південної Африки – цілі плантації знаходяться в країнах Середземномор’я. У Радянському Союзі мандарини вирощували в Абхазії – це був найпівнічніший регіон, де їх вдалося культивувати.
Цікаво, що вирощуванням мандаринів в Абхазії почав займатися ярославський купець Микола Васильович Ігумнов. Він був засланий в 1901 році на Кавказ за обурливий вчинок – топтання ногами портрета імператора. Саме так говорилося в доносі. Насправді, багатий купець влаштував в своєму особняку бал. Бажаючи остаточно вразити гостей, розкидав на підлозі золоті монети. А на них був портрет царя.
Відправили неблагонадійного купця в селище Алахадзи. Але і тут підприємливий Ігумнов знайшов застосування своїм здібностям: зайнявся скотарством і садівництвом. В тому числі, вирощуванням мандаринів.
Мандаринове дерево є вічнозеленим. Плоди дозрівають довго – від 6 до 8 місяців. В середньому, з одного дерева збирається близько 600 плодів, але є і довгожителі-рекордсмени, на яких виростає до 5 000 плодів.
Масові поставки мандаринів в Радянський Союз почалися тільки в 1963 році. Незадовго до Нового року вийшов Указ ЦК КПРС забезпечити до свята радянських громадян мандаринами та шампанським. Сезон дозрівання мандаринів припадає на листопад, тому, саме вони асоціювалися у радянських дітей з новорічними святами.
Вчені наукового центру клініки Майо встановили, що мандарини чудово піднімають настрій. Їх запах позбавляє від неспокою та стресів і заряджає людину оптимізмом.
У мандаринах не міститься нітратів. Це пов’язано з тим, що в плодах багато лимонної кислоти, яка, завдяки своїм властивостям, нейтралізує їх шкідливий вплив.
Незважаючи на популярність мандаринів у всьому світі, знайти в продажу мандариновий сік практично неможливо. Це пояснюється тим, що при термічній обробці він втрачає всі свої корисні властивості. До того ж, з мандаринів соку вичавлюється небагато. Набагато вигідніше продавати плоди. Та й смак у мандаринового соку досить своєрідний і не кожному сподобається.